Sevgili Asgardlılar,

İsmim Şeref Kaplan. 50 yaşındayım ve Türk-Asgardlıyım. Evliyim ve 12 yaşında bir oğlum var. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra 1986 yılında askeri okuldan (Hava Teknik Okullar Komutanlığı) mezun oldum. Burada Hava Trafik Kontrolörlüğü konusunda eğitim aldım. Yaklaşık 10 yıl Hava Kuvvetlerinde Astsubay olarak görev yaptım. Hava Kuvvetlerinden ayrılmamdan sonra Dış Ticaret alanında çalıştım ve 2014 yılında özel sektörden emekli oldum.

Son 15 yıldır serbest olarak çevirmenlik yapıyorum (Genellikle; din, felsefe ve tarih konularında).

Bu bilgiler ışığında:

Dünya milliyetine, diline, ırkına, inancına ve kültür farklılıklarına bakmadan, tüm Asgardlıları temsil etmek, var gücümle çalışmak, ekonomik ve kültürel farklılıkları bir kazanç haline dönüştürebilmek için DEBUTANT Adayı oluyor ve desteklerinizi bekliyorum.

Şeref Kaplan

Türk-Asgardlı

Aday Sayfa Linki: https://asgardia.space/en/blog/candidate/66216-4350-debuntant-cand%C4%B1dacy/

Dear Asgardians,

My name is Seref Kaplan. I am 50 years old and I am a Turkish-Asgardian. I am married and have a 12-year-old son. After graduating from high school, I went to Military School (Air Technical School Commandment) and graduated from military school in 1986. I studied Air Traffic Control (Radar Approach Control) in this school. I worked as a Petty Officer in Turkish Air Forces for about 10 years. After separation, I worked in the field of Foreign Trade and in 2014 I retired from the private sector.

I have been freelance interpreter for the last 15 years (Generally in religion, philosophy and history).

With the brief information stated as above;

I am a DEBUTANT Candidate and I expect your support to represent all Asgardians, to work with the power, to transform economic and cultural differences into a profit regardless of world nationality, language, race, faith and cultural differences.

Seref Kaplan

Turkish-Asgardian

Candidate Page Link: https://asgardia.space/en/blog/candidate/66216-4350-debuntant-cand%C4%B1dacy/