Mar 20, 17 / Ari 23, 01 19:05 UTC

Re: România  

Salutare adunare!

Apr 9, 17 / Tau 15, 01 14:06 UTC

Salutare asgardieni!

Vă supun dezbaterii decretul nr.3

Decretul nr.3/ 20.03.1 (17.03.2017) Moscova

Prin acest decret, declar Ziua Unității Naționale, 1 Asgard anul 1 (18 iunie 2017 în calendarul Gregorian)

ZI DE VOT UNIFICAT

În această zi toți Asgardienii validați au dreptul să participe la un vot electronic cu privire la următoarele aspecte:

1. Declarația de Unitate a Asgadiei;

2. Constituția Asgardiei;

3. Steagul Asgardiei;

4. Stema Asgardiei;

5. Imnul Asgardiei.

Invit toți Asgardienii să participe la acest vot de importanță fundamentală pentru națiunea noastră.

Președintele /Igor Ashurbeyli

REGULAMENT DE VOT /1 Asgard (18 iunie) 2017

1. Votul va dura 24 de ore, în data de  1 Asgard (18 iunie 2017), electronic pewww.asgardia.space.

2. Fiecare asgardian certificat are drept de vot.

3. Toate voturile asgardienilor au valoare egala cu un (1) vot.

4. Declarația de Unitate și Constituția Asgardiei vor fi publicate pe forum pentru dezbatere publica, iar documentul revizuit va fi votat. În ziua votului unificat Declarația și Constituția vor fi supuse la vot. Votanții trebuie sa răspunde cu „da” sau „nu” la următoarele întrebări:

„Adoptați Declarația de Unitate / Constituția Asgardiei?”

5. Cei care sunt de acord cu  Declarația de Unitate și Constituția Asgardiei vor trece la nivelul trei de certificare și vor primii Cartea de Identitate Asgardiana. Cei care nu sunt de acord cu  Declarația de Unitate și Constituția Asgardiei vor rămâne la nivelul doi de certificare.

6. Votul despre drapel, stemă și imn va fi ținut. Doisprezece opțiuni vor fi publicate pentru fiecare categorie: 4 obținute prin vot public, 4 de la o comisie de experți și 4 din partea președintelui. Nu va fi specificat cine a propus sau ce țara reprezintă acestea. Fiecare votant poate vota o singura opțiune din fiecare categorie. Sistemul de vot va lua în considerare ultima opțiune selectata înainte de apăsarea butonului de „vot”.

7. Rezultatul final al votului va fi anunțat la 5 zile după terminarea votului.

Sărbători fericite tuturor!


May 22, 17 / Can 02, 01 17:49 UTC

Salutare


Sunt Cristian din Turda, Cluj. M-am alătura comunități Asgardia de la început și este prima dată când intru pe forum.

M-am alăturat acestei comunități pentru un nou început și pentru o altă gândire față de cea ce este acum.

Jun 16, 17 / Can 27, 01 16:34 UTC

Bun gasit ASGARDIENI romani. Ma numesc Fanica si sunt din Bucuresti. M-am alaturat acestui proiect pentru ca mi s-a parut fascinanta ideea de a fi cetatean al spatiului cosmic, pentru ca ma fascineaza tot ce este ALTFEL si pentru ca inca din copilarie am privit cerul, mai ales in noptile foarte senine si mi-am dorit sa fiu acolo, sus, pe cea mai luminoasa. M-am gandit ca ASGARDIA ar putea fi sansa sa transform acest vis in realitate. Sunt sigura ca voi intalni oameni speciali in aceasta comunitatea. Pe curand si toate bune ! Un weekend minunat!!!

Jul 4, 17 / Leo 17, 01 01:04 UTC

Hello fellow Asgardian citizens from Romania! Greetings from France! I will be coming to Romania in about two weeks (different places in the South to get to Bucharest) and would love to meet with some of you while I visit your country. I thought it could be great to share ideas about Asgardia and have a get together when I'm there!
Please do let me know here!
Ivan :)

(google translated:)
Buna ziua cetateni Asgardi din Romania! Salutări din Franța! Voi veni în România în aproximativ două săptămâni (locuri diferite în sud pentru a ajunge la București) și îmi place să mă întâlnesc cu unii dintre voi în timp ce vă vizitez țara. Am crezut că ar fi grozav să împărtășesc idei despre Asgardia și să mă întâlnesc când sunt acolo!
Vă rog să-mi spuneți aici!
Ivan :)

Aug 11, 17 / Vir 27, 01 19:04 UTC

Bun găsit. Sunt Marius-Cătălin Diaconescu, din Slobozia dar stabilit la Onești. Dacă se depășește faza prezentărilor aș vrea să fiu și eu prin preajmă pentru a participa la discuții. Între timp vă invit să-mi vizitați blogul / profilul electoral (candidez ca "strategist"). De asemenea, prieteniile sunt bine venite și îmi doresc să fie cât mai reale. Mulțumesc. Pe curând!

  Last edited by:  Marius Catalin Diaconescu (Asgardian)  on Aug 11, 17 / Vir 27, 01 19:19 UTC, Total number of edits: 1 time

Dec 12, 17 / Cap 10, 01 20:53 UTC

Salutare, mi-am depus candidatura la alegeri la secțiunea others. Îmi pare rău că nu avem și noi o secțiune a noastră, pentru că sunt sigur că există mulți vorbitori de limbă română. Din păcate suntem prea timizi să recunoaștem acest lucru, sau, pur și simplu ne este rușine. Din fericire, Asgardia exact asta înseamnă, multiculturalism. Nu trebuie să ne ferim, dacă vrem să evităm etichetari diverse. Românii se află în fruntea tuturor topurilor mondiale legate de știință. Trebuie să fim mândri că suntem români, că suntem parte a unui proiect, care cred că este piatra de temelie a viitorului omenirii. O lume fără granițe, care să aibă curajul și capacitatea să privească la stele și dincolo de ele. 

Sunt pasionat de serialele SG, Star Trek, Star Wars și cam tot ce înseamnă SF. În toate serialele, omenirea a reușit , în cele din urmă să ajungă la un consens și să se concentreze pe știință, pe cunoaștere, pe cucerirea spațiului. Cred că Asgardia este primul pas spre acest deziderat..

Dec 13, 18 / Cap 11, 02 19:44 UTC

     Buna seara asgardieni romani!


   Ma numesc Iancu si sunt din Dmbovita.Sunt asgardian ca toti ceilalti si vreau sa supun atentiei voastre urmatoarele afirmatii si intrebari. Pe zi ce trece suntem mintiti permanent.Dupa ce am votat constitutia trebuiau parcurse niste etape.Partial lucrurile s-au intamplat asa cum s-a spus iar noi ar fi trebuit sa trecem pe nivelul trei unde ar fi trebuit sa primim un card de identitate.Intre timp cardul de identitate s-a transformat in card de rezidenta. In plus mai trebuie sa cotizam si 100 euro pentru acest lucru.Deja sunt 281652 de rezidenti.Daca scoatem prima suta de mii care au fost absolviti de cotizatie raman 181652x100euro=18165200 euro,deocamdata.In ce cont se duc acesti bani nu ne spune nimeni,Banca Nationala a statului Asgardia nu exista,moneda nationala nu si de asemenea nu stim daca statul Asgardia este recunoscut de ONU.Constitutia am votat-o ca sa ne legam la cap,80 % sunt doar povesti de adormit copiii.O alta constatare de a mea se refera la faptul ca nu avem un teritoriu al tarii. Nu am auzit pana acum sa existe vreun stat de acest fel. Ar fi mai multe spus aici dar ma opresc.

   In concluzie atunci cand cineva ma minte sunt aproape convins ca urmarescte alte scopuri.,,The essence of Asgardia is Peace in Space, and the prevention of Earth’s conflicts being transferred into space" in cat timp credeti ca vom putea pune in aplicare afirmatia de mai inainte care de fapt sta la baza conceptuala a formarii statului Asgardia?

 Adresa mea de mail este yankoo54@yahoo.ro.Promit ca voi reveni.

  Last edited by:  Mariya Kudryavtseva (Asgardian, Member of the Parliament)  on Dec 14, 18 / Cap 12, 02 06:25 UTC, Total number of edits: 1 time