Mar 21, 17 / Ari 24, 01 15:11 UTC

Re: Kocsma  

Erre én nem tudok érdemlegesen válaszolni, bár tudom, hogy nem hozzám szólt, viszont láttátok a térképet? Rajta van hol mennyien, hány százalék a nemek hovatartozása, és hogy milyen nyelveket beszélnek, stb. Én megnéztem, és a környékemen csak a Felvidékről vannak nagyon sokan, viszont itt lakóként, még ha közelinek is tűnik, valójában meg kell kerülni egy hegyet, hogy eljuss oda, ami nem kevés idő.

Csak egy kis mellékes dolog, nem tudom mennyire vagytok otthon a fociban, de a Captcha az FTC volt :D

Mar 21, 17 / Ari 24, 01 20:22 UTC

Üdv! Írd meg a kérdésedet, legfeljebb alaposan utánanézek. Azt gondolom, hogy idővel azért majd jönnek és beszélgetnek a többiek is. Ide mindenki önként jelentkezett, valamiért mindegyikünk fantáziáját megmozgatta ez a lehetőség. Júniusban szavazás lesz, akkor mindenképpen aktivizálniuk kell magukat. Biztosan találunk olyan témákat, amit valamennyien érdekesnek tartunk.

Mar 21, 17 / Ari 24, 01 20:27 UTC

Sajnos a focihoz nem tudok hozzászólni. Én is megnéztem a térképet, itt nálunk csak négyen vagyunk. Jó lenne a többieket is megismerni, lehet, hogy a "szomszédban" laknak:)

Mar 21, 17 / Ari 24, 01 22:42 UTC

Az én kis falumból (Kemecse) ketten vagyunk, és nem tudom ki a szomszéd. Viszont a Nyíregyházáról regisztráltak mindegyikét ismerem személyesen szerintem és egy Debrecenit is :D

Fizika kérdés:

Van egy erős elektromágnesem (A pont) és egy vasdarabom (B pont). Tudjuk hogy a mágneses tér fénysebességgel terjed. Mi történik ha mondjuk lekapcsolom az elektromágnest akkor amikor a mágneses tér még csak az A és B közötti út kétharmadánál jár?

1.) Nem történik semmi, egyik sem fog megmoccanni.
2.) Mindkét pont el fog mozdulni ( a mágnes és a vas is)
3.) Csak a mágnes mozdul el.
4.) Csak a vas fog elmozdulni.

Az első esetben az információ a fénysebességnél gyorsabban terjed.
A második helyzet egy paradoxon hiszen az elektromágnesnél már rég nem lesz mérhető mágneses tér mire az eredetileg elindított mágneses tér eléri a vasat.
A harmadik eset dupla paradoxon, hiszen az elektromágnes megint nincs mágneses téren belül, míg a vas épp benne lesz és mégse mozdul meg. A negyedik esetben építhető egy pusztán elektromágneses hajtómű amivel kiválthatóak a ma használt rakétahajtóművek.

Mar 22, 17 / Ari 25, 01 20:55 UTC

Nagyon érdekes, amit leírtál. Én a 4. esetre gondolok. Azt gondolom, hogy az elektromágnes lekapcsolásával az addig létrejött és az út kétharmad részéig eljutó elektromágneses mező még hatással lehet a vasra. Ez így nagyon le van egyszerűsítve persze. Ez így nagyon általános. Az, hogy ennek a gyakorlati megvalósítása hogyan történhet meg, nem tudom. Mindenesetre holnap még elvitatkozgatunk erről néhány kollégámmal.

Mar 30, 17 / Tau 05, 01 22:41 UTC

Amint lesz időm lefordítom a két új rendeletet.

Zsóka: A kollégáid végül mit mondtak? Az a baj hogy szerintem sajnos nincsenek meg az eszközeink ennek a paradoxonnak a vizsgálatához.

Mar 31, 17 / Tau 06, 01 21:36 UTC

Beszélgettünk a kérdésedről, volt, aki szerint nem történik semmi. Ennek is van realitása, mert nem tudjuk a kísérletet elvégezni, másrészt nem ismerjük a tekercs paramétereit, nem tudjuk milyen távolságra vannak egymástól. Tehát ez egy gondolatkísérlet. Amikor zárom az áramkört, az áramerősség lassan eléri az I értéket, amikor megszakítom az áramkört az önindukciós feszültség késlelteti az áram megszűnését. Az áram megindításakor felépül a mágneses mező és a mező tárolja az energiát. Lehet az is, hogy hatással van a mező a vasra. Erre jutottunk. Olvastam elektromágneses meghajtásról, aztán a Star Trek után szabadon az ott warp-nak nevezett térhajlításról is. Magyarul. Olyan hipotetikusnak, utópisztikusnak tűnik, de nagyon érdekes, a NASA honlapján is van róla, de az angol tudásom nem elég hozzá. Érdekes, lehet, hogy egyszer valóban használható lesz, nem tudom, de az emberi képzeletet tágítja. Ma este megnéztem a Nemzetközi Űrállomást, szép tiszta volt az égbolt, 6 percig láttam. Most láttam, hogy rádió is van, majd meghallgatom.

Apr 1, 17 / Tau 07, 01 03:37 UTC

Sziasztok! Most regisztráltam, és egyelőre csak azért írok, hogy ne érezzétek magatokat annyira egyedül. :) Később majd valamivel hosszabban is jelentkezem.

Apr 1, 17 / Tau 07, 01 07:15 UTC

Zsóka:

Az első eset, azaz a "nem történik semmi" azért érdekes, mert az egy paradoxont teremt azzal, hogy az információ a mágneses tér összeomlásáról a fénysebességnél gyorsabban terjed.

JCsaba:

Szia! Köszönjük, hogy te is használod a fórumot! :)

Apr 1, 17 / Tau 07, 01 22:12 UTC

Tudom. Én a negyedik esetre gondoltam két kollégámmal együtt. (Viszont van olyan is, akinek más a véleménye.) Sokféleképpen gondolkodnak az emberek, de ezt úgyis tudod. Elég zsúfolt hetek vannak mögöttünk, kicsit szusszanunk és vitatkozunk tovább. Már késő van, holnap jövök:)




Apr 1, 17 / Tau 07, 01 23:44 UTC

Ha hozzászólhatok a kérdéshez:

Nem tudom, teljesen jól értem-e a feladatot, mert talán még lehetett volna pontosítani rajta. Tehát az én értelmezésemben: egyrészt a vasdarab alatt ún. lágyvasat értesz, ami azt jelenti, hogy alaphelyzetben nincs mágneses tere, de mágneses tér hatására kialakul benne (ez a hiszterézis mentes ferromágnesség), azaz egy közeli mágnest képes vonzani. Másrészt az elektromágnest valamikor fel is kapcsoltad gondolom, tehát inkább arra a kísérletre gondolok, hogy rövid ideig be- és kikapcsoljuk, de ezen rövid idő alatt még a kialakult mágneses tér nem érte el a lágyvasat.

Nagyon jó kis kérdés! Te találtad ki?

Bár nem tudom, hogy milyen elrendezésre gondoltál a rakétahajtóművek kiváltásához (mivel a fő probléma jelenleg inkább az, hogy a hajtóanyagot is cipelni kell), pl. a Földön van az elektromágnes és az többszáz kilométerekre is hatással van az általad elképzeltek alapján? De maradjunk egyelőre a feladatnál.

Azért kell a lágyvas, hogy az kezdetben még ne hasson az elektromágnesre (mert nincs saját tere). A legnagyobb kérdés szerintem itt az impulzusmegmaradás, azaz, ha az álló elektromágnest bekapcsoljuk rövid időre, és utána lekapcsoljuk akkor nyugalomban marad. Viszont akkor hogyan mozgathat meg egy másik, kezdetben ugyancsak nyugalomban lévő tárgyat? Egyrészt bekapcsolásnál is, és kikapcsolásnál is az elektromágnenes tér hirtelen megváltozik (kialakul és megszűnik) ami elektromágneses hullámot kelt, és mint ismert, ennek is van impulzusa (! mint a fotonoknak) még ha nagyon kicsi is jelen esetben. Ennek az impulzusnak azon részéből, ami a lágyvas felé halad a lágyvassal kölcsönhatva egy töredéke átadódhat. Azt is figyelembe kell venni, hogy a ferromágneses hatáshoz kell valamekkora idő az anyagban, amíg a külső tér hatására a mágnesezettsége 'kialakul'. Tehát, ha a kísérletben nem történik semmi, az semmiképpen nem fénysebességnél gyorsabb hatást akar jelenteni, hanem azt, hogy a lágyvas által felvett impulzus nagyon kicsi. Ha mégis elmozdulna a lágyvas, akkor az impulzusmegmaradás azért nem sérülne, mert az elektromágnes másik oldalának irányába az ellenkező irányú impulzust elvitte a haladó elektromágneses hullám. Tehát, vagy nincs elmozdulás, vagy olyan kicsi, hogy alig mérhető mert ez az elektromágneses hullám nem képes nagy impulzust hordozni. Utóbbi esetben a lágyvas által kapott impulzusnak az ellenkező irányban is távoznia kell, a vázolt modell szerint az elektromágneses tér impulzusaként. Másik lehetőség, hogy a lágyvas által rövid ideig keltett tér esetleg visszahathat az elektromágnesre (indukció, nem pedig paradoxon), de eleve ez a tér roppant kicsi, másrészt lehet olyan kísérlet, amelyben a lekapcsolás után az elektromágnest leárnyékoljuk.

Apr 2, 17 / Tau 08, 01 08:30 UTC

Igen én találtam ki.

"Földön van az elektromágnes és az többszáz kilométerekre is hatással van az általad elképzeltek alapján?": Nem, egyszerűen csak egy nem mágneses anyaggal összekötöm az elektromágnest és a vasmagot. Pl egy műanyag foglalatba helyezem a vasmagot és az elektromágnest. Aztán az elektromágnest olyan frekvenciával kapcsolgatom fel-le, hogy a vasmag és ezzel az egész hajtómű elmozdulhasson. Viszont vannak technikai problémák, amiket meg kell oldani ahhoz hogy ez egyáltalán tesztelhető legyen:

  1. Ha az elektromágnes és a vasmag csak 1-2 méterre van egymástól akkor több GHz-es frekvenciával kell az elekromágnest le-fel kapcsolgatni.
  2. Ha ennél távolabb helyezzük el az elektromágnest, akkor ugyan alacsonyabb frekvencia szükséges, de még erősebb mágneses teret kell generálnunk.


"Tehát, ha a kísérletben nem történik semmi, az semmiképpen nem fénysebességnél gyorsabb hatást akar jelenteni, hanem azt, hogy a lágyvas által felvett impulzus nagyon kicsi.":  
De pontosan azt jelentené. Szemléltetem egy példával:
- Legyen az elektromágnes E-vel, a vasmag pedig V-vel jelölve, az idő pedig t-vel.
E és V 9t távolságra vannak egymástól, ahhoz hogy V számára az elmozduláshoz elegendő impulzus átadódjon 1t idő szükséges. Tehát ha E-t bekapcsolva hagyom végig, akkor 10t után V elmozdul.
Viszont ha 8t-nél lekapcsolom E-t, és V számára ezzel nem adódik át elegendő impulzus akkor ez azt jelenti, hogy 10t-8t=2t alatt ért el az információ E lekapcsolásáról V-hez. Ez azt jelenti, hogy az információ a fénysebesség ötszörösével terjedt. 

Apr 29, 17 / Gem 07, 01 17:16 UTC

Mit szólnátok egy magyar csoporthoz facebookon? :D 

Apr 30, 17 / Gem 08, 01 15:57 UTC

Azt hogy már van. Sőt van hivatalos oldal is :)

Apr 30, 17 / Gem 08, 01 15:58 UTC

Azt hogy már van. Sőt van hivatalos oldal is :)