Aug 21, 17 / Lib 09, 01 08:23 UTC

Asgardia' ya kaynak yaratmak için SETI, BTC, LTC vs gibi Data Mining yapsak?  

Herkese Selamlar,

Pek çok kişinin bildiği gibi online dünyada sanal para diye isimlendirilen değerli ülkeler arası kullanılabilir finans değerleri oluşmaya başladı. Detay bilmeyenler için Özet geçeyim. Yeni gökyüzü cisimlerinin keşfi, Hava raporu tahmini, kuyruklu yıldız yörüngesi hesaplama, 3D bina mekan render etme, şifre kırma/ şifreleme gibi yüksek işlem gücü gerektiren dijital projelerde çok güçlü PC lere ihtiyaç duyuluyor. (Rakamlar ile ifade etmek gerekse Sabancı üniversitesi benzer bir süper PC yi 25 milyon avroya aldı. ) Bu noktada BTC poolar devreye giriyor. BTC poolar sizin evinizdeki, dizinizdeki PC yi yada cep telefonunuzun işlemcisini kullanarak yapılması gereken işlemleri yaptırıp bunun karşılığında bir miktar BTC veriyor. Kısaca atıl bilgisayarlarımızı boş zamanlarında çalıştırma işlemine Data mining deniyor. Bir diğer model ise SETI. SETI(http://setiathome.berkeley.edu/) özetle Berkley üniversitesinin çektiği uzay fotoğraflarındaki yeni gezegen kuyruklu yıldız vs keşfi için PC nize data mining yaptıran bir ekran koruyucu.

SETI gibi bir ekran koruyucu hazırlayarak ihtiyacımız olan işlem gücünü biz Asgardianların cihazlarında elde edebiliriz. Bu işlem gücünü ister kendi araştırmalarımız için kullanırız ister satarak Asgardia projemizi finanse ederiz. 

Diğer bir yöntem (bence en verimli yöntem) ise kendi geliştireceğimiz bir data mining programı ile herhangi bir sanal para poolunda gönüllü Asgardianlıların PC lerine mining yapsıtırsın. Fakat kazanılan sanal paralar Asgardia bütçesine gitsin.

Aug 21, 17 / Lib 09, 01 15:27 UTC

Merhabalar Ergin,

Paylaşımın için teşekkür ederim. İlginç ve faydalı bilgiler! Ancak, izninle, birkaç konuya çıklık getirmek isterim. Öncelikle, Asgardia para birimi olarak SOLAR kullanacak ve bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Sanal olabileceği gibi (büyük ihtimalle) projenin devamına bağlı olarak farklı bir sistem de kullanılabilir. Bu konularda ilerki zamanlarda daha net ve açıklayıcı bilgiler yayınlanacak. 

Bahsettiğin diğer konu, biraz teknik bir konu olsa da, aslında, şuanda Asgardia içerisinde uygulanıyor. İsteyenlerin PC'lerinin işlemcilerini Asgardia kullanımına veren (tıpkı senin anlattığın şşekliyle) Asgardialılar var ve artış sağlanması konusunda da çalışmalar yapılıyor. Projenin ismi BOINC (https://asgardia.space/en/forum/forum/civic-asgardia-public-sector-145/topic/boinc-project-2662/?page=1) ve verilen adresten takip edebilirsin. Hatta, destek de olabilrsin diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim...

Aug 23, 17 / Lib 11, 01 08:10 UTC

Merhabalar Şeref bey,

Paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Para birimimiz Solar konusunda problem yok. Kullanacağımız günleri sabırsızlık ile bekliyorum. :) 

Asgardia' mıza destek olmak için data mining fikrinin ilk benim aklıma gelmemiş olması kıskandırıcı ama daha önceden akıl edilip yol alınmış olması çok sevindirici. Fakat BOINC(http://boinc.berkeley.edu/) aslında Berkeley üniversitesi tarafından sağlanan altyapı sayesinde bilimsel araştırmalar için işlem gücü yaratmak amacıyla oluşturulmuş poolar ve BIONC isimli data mining yazılımıdır. Diğer Asgardianlar bunu düşünmüş BIONC' u indirerek sanal makinalarda deneme yapmışlar. Tabi Berkley herhangi bir bilimsel araştırma amacı gütmeyen bu konuya nasıl yaklaşacak bilemiyorum. Gönderdiğiniz topic altında da konuyu takip ediyor olacağım Benim bahsettiğim konu ise biraz daha farklı mevcut sanal para veren poolar üzerinden (BTC, LTC, ETHERIUM, NAMECOIN, QUARKCOIN vs para birimi farketmez) biz Asgardianlıların kullanabileceği bir data mining yazılımı ile doğrudan Asgardia hesaplarına( ki bunlara sanal para dünyasında sanal cüzdan deniyor. Herhangi bir sanal cüzdan hesabı açılması yeterli.) sanal para gönderilebilir. Sanal paraların artık ülkemizde ve bir çok ülkede merkez bankaları ya da yetki verdiği kurumlarca exchange edilebilirliğinden kazanılan sanalparalar sadece sanal da kalmayacak. 

Asgardia vatandaşlarının içinde Türklerin fazla  olması sebebiyle belkide Türkiye formunun içinde bu konuya kafa yoracak diğer arkadaşlar ile bir çalışma grubu oluşturulabilir. Nedersiniz?

Aug 23, 17 / Lib 11, 01 09:59 UTC

Tekrar Merhabalar Ergin bey,

Öncelikle vermiş olduğunuz yarrlı bilgiler için teşekkür ediyorum. Sizin bahsettiğiniz konu ile ilgili olarak, ileride, mutlaka çalışmalar olacaktır. En azından şahsen böyle olacağını düşünüyorum (ya da umut ediyorum). Ama yine de bu konuya merakı olan ya da direkt iöçinde olan arkadaşlarımızın burada bir beyin fırtınası oluşturmaları harika olurdu. Bu konuda bazı paylaşımlar yapıp, Asgardialıları bu konuda teşvik etmek için bir çalışma yapabiliriz Ekibimizle.

Tekrar teşekkür ediyorum ve Forum sayfamızda aktif olmaya devam etmenizi rica ediyorum.

Dec 8, 17 / Cap 06, 01 12:52 UTC

Merhaba,

Konu ilgimi çektiği için yazmak istedim. Ergin Bey'in bahsetmiş olduğu konu Asgardia ekonomisi için gerçekten güçlü bir altyapı olacaktır. Bilinçli vatandaşların ekonomi için bu işi seve seve yapacağından hiç şüphem yok!

Fakat bana kalırsa bunun için öncelikli olarak Asgardia'nın kendi bankasının kurulması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü hangi bankadan hesap açarsanız açın bankalar bu iş için mutlaka bir komisyon bedeli alacaklardır. Kendi bankamız açıldıktan sonra direkt olarak fon akışını kendi bankamıza yapılabilir. :)