Jan 14, 17 / Aqu 14, 01 08:17 UTC

Igor amcanın videosunun tercümesi  

Merhaba Asgardialılar!

Ben, Asgardia'nın Kurucu Babası Igor Ashurbeyli. Size Moskova'daki ofisimden sesleniyorum. Burası, insanlık tarihindeki ilk Uzay Devleti yaratma fikrinin ortaya atıldı yer. Asgardia'nın kuruluşunun siyasi olarak başlayacağını duyurduğumuzdan bugüne kadar tam üç ay geçti. Ve bugün, 12 Ekim 2016'yı yeni Asgardia Takviminin birinci günü olarak ilan ediyorum. Duyurumuzun ardından sadece 40 saat içinde Asgardia'ya 100.000'den fazla başvuru yapıldı ve bu sayı iki ay içinde yarım milyondan fazla arttı.

12 Aralık'ta verilerinizi doğrulamaya başlamanızı rica ettim ve yalnızca iki hafta içerisinde 100.000'den fazla Asgardialı kişisel verilerini teyit etti ve bana Asgardia'yı Devlet Başkanı olarak temsil etme yetkisi verdi. Bana olan güveniniz için her birinize şahsen teşekkür ediyorum.

Bugün Asgardia, 200'den fazla ülke vatandaşı için ev sahipliği yapıyor. Farklı ulusların ve farklı takvimlerin buluştuğu koca bir dünya. Uzay Ulusumuzun Dünyevi hayatın ötesine geçmesi gerektiğinden bunlardan herhangi birine öncelik veremiyoruz; bu durum sınırların ve dünyevi dinlerin üzerindedir.

Asgardialılar dünya genelinde 100'den fazla dil konuşuyor. Bunlar arasında Asgardialıların % 48'inden fazlası İngilizce konuşmayı tercih ediyor. Bugün size ana dilimde, Asgardia dil hiyerarşisinde 8.sırada yer alan Rusça hitap ediyorum.

Benim için 'Ulusun Babası' olarak nitelendirilmek garipti, ancak Asgardialıların % 70'inin 18 ila 35 yaş aralığındaki gençler olduğunu anladığımda temel görevimizin aslında Dünya gezegenini korumak ve gelecek kuşaklar için bunu muhafaza etmek olduğunu fark ettim.

Asgardia'nın özgürlük ve eşitlik ilkelerini simgeleyen bu yuvarlak masada ülkenin güncel olayları ve gelecekteki gelişimi tartışılacak. İlk Asgardia yılı olan 2017’de başarmamız gereken çok şey var. Birlik Bildirgesi'ni onaylamamız, Anayasa'yı onaylamamız, yönetim organlarını seçmemiz ve bunların kıtalar üzerindeki yerlerini tanımlamamız, bayrağı seçmemiz, milli marşımızı seçmemiz, ulusal amblemimizi seçmemiz ve diğer şeyler. Ayrıca, ilk Asgardia uydusunu fırlatma işlemleri üzerine çalışıyoruz.

Arka planda, Dünya hayatının geçiciliğini simgeleyen saati görebilirsiniz. Ve masanın ortasında, milyonlarca yıl öncesine dayanan eski bir kabuklu deniz hayvanı var. Bu, bir insanın evrimsel yolu. Ve yine de, her çağın en iyileri, yıldızlara umutla baktı ve gökyüzünde mutlu bir yeni dünya ve yeni bir ülke hayal etti. Asgardialılar, biz her insanın en iyisi olmayabiliriz ama elbette biz geleceğin insanlarıyız. Ve bugün; kabul etmiş ve onaylamış olmanızı umduğum sloganımız: "Tek insanlık - Tek birlik".

Hepinizi tek tek kucaklıyorum.

Jan 15, 17 / Aqu 15, 01 23:16 UTC

Teşekkürler Özgüm :)

Jan 16, 17 / Aqu 16, 01 11:12 UTC

Videodaki ses kime ait? Güzel okumuş arkadaş.