Jun 17, 17 / Leo 00, 01 20:33 UTC

(Soru) Yaşam Alanı Hakkında  

Merhaba arkadaşlar. İngilizcem ileri seviyede olmadığı için anayasa taslağındaki bazı noktaları anlayamadım. Territory bölümünde (Chapter 2/Article 5) Asgardia vatandaşlarının karada, suda veya bunların üzerine kurulmuş platformlarda yaşayacağı gibi bir ibare var. Yani Asgardianlar için ileride kendi aralarında yaşayacakları bölgeler oluşturulması mı planlanıyor? Eğer öyleyse bu bölgeler farklı noktalarda mı olacak, yani örneğin belli başlı ülkelerin her birinde Asgardia toprakları mı olacak? Plan bu ise mevcut devletlerin sınırları değişecek demektir, peki bu nasıl mümkün olabilir?  Ya da benim anladığım gibi değilse ve Asgardianlar mevcut ülkelerinde yaşamaya devam edecekse bu, projenin sadece soyut bir kavram olduğu anlamına mı geliyor? Eğer bunlar daha önce tartışıldıysa affola, forumu biraz inceledim ama bu konuların konuşulduğunu görmedim. Zaten asıl endişem kendim dahil çoğu üyenin(potansiyel vatandaşın) projenin özünü tam olarak kavrayamamış olması. Kafamda daha bir çok soru var ama en önemlileri sanırım bunlardı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Jun 18, 17 / Leo 01, 01 14:24 UTC

Yaklaşık 30000 başvuru var ülkemizden ve foruma katılım yok denecek kadar az...

Jun 18, 17 / Leo 01, 01 15:03 UTC

Proje Gelişmiş uzay üstleri kurmak ve insanları bu üstlerde yaşamaya teşvik etmek üzerine, ama bu sadece gönüllü insanlar için öngörülmekte. 

Kimse sırf vatandaşlık sertifikası sahibi olduğun için  seni zorla uzayın bir köşesine veya bir yer altı sığınağına götürmeyecek. 

Oluşturulan yaşam alanlarında ikamet etmek istemezsen bir yaptırımla karşılaşma tehlikesi ise  yok. 

Yaşadığın ülkende de Asgardia anayasasının sana tanıdığı tüm hakları kullanmakta sonuna kadar özgürsün. 

Jun 18, 17 / Leo 01, 01 15:16 UTC

Hong Kong'daki seminerde Igor Ashurbeyli uzaya insan yollamakla ilgili bir planlarının olmadığını söyledi. Hatta sonra ''En azından şimdilik'' dedi ve güldü. İyice kafam karıştı :)

Jun 18, 17 / Leo 01, 01 17:30 UTC

Maliyet tablolarını görmüştür :D 

İşin aslı; toprak veya yaşam alanı yoksa birleşmiş milletler başvurunuzu ciddiye bile almaz. 

Bize "İşte burası Grönland'in iç kesimleri bir süre burada takılıcaz ee kimler geliyor?" diyeceklerini düşünüyorum. Uzay üssü beklerken kutup ayılarına komşu olursak çok gülerim. 

Jun 18, 17 / Leo 01, 01 18:29 UTC

Projenin en başından beri insanları uzaya göndermek gibi bir plan olmadığı zaten açıkça söyleniyordu. Deniz platformu gibi seçenekler de gözönünde bulunduruluyor. Alan olması birleşmiş milletler'e başvururken gerekli olacak. 

Jun 18, 17 / Leo 01, 01 19:57 UTC

O zaman doğru anlamışım ama sanırım şuan suda veya karada ve dünyanın herhangi bir noktasında belirlenen somut bir alan yok değil mi? Kafamı kurcalayan da bu zaten, yani hangi devlet kendi sınırlarından feragat eder ki? Küçük, hatta sembolik bile olsa... Gerçi coğrafya bilgim yok denecek kadar azdır. Acaba Dünya üzerinde hiçbir devlete ait olmayan bölgeler var mı ki? Mesela okyanuslar kimseye ait olmayabilir mi :D

Jun 19, 17 / Leo 02, 01 13:16 UTC

"Asgardia'nın uzun vadeli vizyonu, uzayda yaşanabilir platformlara sahip olmaktır. Bu temel amaçlardan biridir. Asgardia'nın ikinci temel hedefi, herhangi bir uzay tehdidine karşı tüm Dünya gezegeni için koruyucu kalkanlar oluşturmaktır." Şimdi bu cevabı göz önünde bulundurarak uzaydaki yaşama faslının biraz daha ileri safhalarda olacağı anlaşılıyor. tabi bunun için bir hazırlık gerek. Ben tahmin yürüterek şunu demek istiyorum dünya üzerinde çöl gibi kutup gibi kara parçaları var bunlara deniz üzerinde platform da ekleyebiliriz faka bu platform canlı yaşamına zarar verebilir. Önemli olan belli bir yüzeyde kara parçasına sahip olup uzaya çıkmak için gerekli aşamaları oradan tamamlamak. Evet toprak önemli bir etken ürün yetiştirmek vs. fakat teknoloji ilerledi Japonya'da şuan binalarda seracılık yapıyorlar. yani anlatabildim umarım önemli olan kara parçasını alıp birleşmiş milletlere katılmak. sonra gerisi insanların el ele vermesiyle yapılacak şeyler. taşın altına ne kadar el girerse kaldırmak o kadar kolay olur. Bu benim düşüncem. Bu arada adaylığımı koydum desteklerinizi beklerım :-)

Jun 24, 17 / Leo 07, 01 01:47 UTC

Gemi inşa edebilirler ve Atlas okyanusunda bulunabiliriz. Büyük seyahat gemilerini görmüştüm hareket etmezsek sonumuzun Titanik gibi olmayacağını düşünüyorum. Patates yetiştirebiliriz seracılık ve hayvancılık la geçiniriz. Bu arada ben aday olmadım vaktimin zarar görebilecegini düşündüğüm için ama olursam oylarınıza talibim 😀😀